Yüz germe

İlerleyen yaşla birlikte vücudun bütün bölümlerinde olduğu gibi yüzdede bir takım değişiklikler olur. Deride kırışıklıklar, güneş lekeleri, kaşların sarkması, göz altı torbaları, göz kapaklarında deri fazlalıkları, yanaklardaki sarkma ve doku azalmaları, boyun derisindeki sarkmalar en sık görülen sorunlardır. Estetik cerrahi bu sorunların her birine ayrı ayrı çözüm getirir ve yüzün doğal olarak daha genç görünmesini sağlar. Yüz germe ameliyatlarında yapılan işlemler mevcut problemlere göre değişiklik gösterir.Yüz gençleştirme ameliyatlarında yüz, üç ana bölümde değerlendirilmektedir:

- Üst yüz bölümü (alın ve kaşlar)
- Orta yüz bölümü (gözler hizası ile ağız hizası arasındaki kısım)
- Alt yüz bölümü (ağız kısmı ve boyun)

Kişiden kişiye yüzün bazı bölümlerinde yaşlanma etkileri daha fazla bazı bölümlerinde daha az olabilmektedir.Yüz gençleştirme ameliyatlarında amaç yüzün değişik bölgelerinde sarkmış gevşemiş ciltteki dokuları orijinal yerlerine bir takım dikişlerle asmak ve sarkmış derilerin fazlasını atarak deriyi gerginleştirmektir. Böylece çok daha doğal sonuçlar elde edilebilmektedir.

Yüz germe ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Ameliyat, yapılacak işlemlere göre 3 ila 6 saat arasında değişmektedir. Hasta operasyon süresine bağlı olarak aynı gün hastaneden çıkacağı gibi uzun süren işlemlerde 1 gece hastanede kalması gerekebilir. İyileşme ortalama 7-10 gündür. Dikişler bölgesine göre 6-12 gün arasında alınır.